Понеже рядко обичам да говоря надълго и нашироко за подобни неща, да се обяснявам пред всекиго какво точно правя, колко пъти в седмицата тренирам и как точно мога да си извъртя краката и ръцете, но от друга страна виждам хем колко са объркани разни хора що се отнася до йога, хем усещам и ползите от нея, реших, че е крайно време и аз да се отбележа по тази хипарско-хипстърска тематика. И след това толкова дълго уводно изречение… май ще е най-добре просто да си излея всичко наумено.
→ Какво ми трябва да знам съвсем в началото?
![]() |
мъжленце без клинче =D |
ОК, ще започна с нещо, което е общо взето ясно, но нали все пак от някъде трябва да почнем – йога се прави босичък (обичам умалителни, не ми се смейте прекалено много), най-добре на постелка или шалте. Следващото нещо, на което ще обърна внимание, са дрехите. Както в планината ви трябва подходяща екипировка, така и тук има основни неща, с които е добре да се съобразите, за да ви е хем удобно, хем възможно да изпълните движенията. Дори и за най-елементарните разтягания ще имате нужда от дрехи, позволяващи пълна свобода на движенията – напр. клин и потник/тениска или комбинация с дълъг ръкав при не до там динамични упражнения. От мен да мине - мъжете могат да използват и анцуг или широк къс панталон, стига да им е удобно и да могат да изпълняват позите.
В някои случаи се използва и допълнително оборудване като ленти, блокчета или опори. Като (поне според мен) въобще не е наложително да купувате каквото и да е от изброеното. Можете да използвате подръчни материали като колани, въжета, кърпи или одеяла и да постигнете същия ефект. Ако пък посещавате студио за йога – тогава съвсем не е нужно да се притеснявате, понеже от там ще ви предоставят необходимото.
→ Дали ще се справя?
Що се отнася до пол, възраст, височина и килограми за йогата няма ограничения. Има други фактори (като напр. скорошни травми), които могат леко да ограничат избора на практика, но не и да направят йогата невъзможна за вас. Винаги има достатъчно много безопасни алтернативи, за които можете да се консултирате с опитен инструктор.
Ако тепърва започвате, не сте много гъвкави или годините ви притеснят, просто започнете с нещо по-леко и постепенно изпробвайте различни вариант, НО без да се стига до болка. Лекият дискомфорт е нещо очаквано, но ако почувствате болка – значи има проблем с конкретната поза (може би не я изпълнявате правилно, но може и просто да не е подходяща за вас).
Най-добрият начин да разберете дали йогата е за вас - е просто да опитате. Посетете няколко различни студия или изпробвайте различни видове онлайн практики. Ако се възстановявате от травма или имате друг здравословен проблем, посъветвайте се с лекар и пак изпробвайте различни варианти. Както с много неща – тук също е добре да опитате различните видове, понеже всеки инструктор си има собствен стил. Някои наблягат повече върху самите пози, други се фокусират върху мантрите, дишането и медитацията. Някои по-често коригират учениците си, други ги оставят сами да опитат и разберат позите => дори и да се спрете на конкретен стил йога, това не е гаранция, че изживяването ще е едно и също. Съответно не означава и че трябва да се откажете веднага, ако първите един или два пъти не ви допадне.
→ Предимства:
Признавам си, че за тази статийка не съм изчела поне 15 проучвания, на чиято основа да стъпя, затова просто ще споделя предимствата, които аз лично съм забелязала. Започвайки с това, че както всяко физическо упражнения, йогата спомага издръжливостта и поддържа тонуса на мускулите, преминавайки през подобрените стойка (резултатът при мен беше, че започнах да се чувствам някак си по-висока), баланс и гъвкавост – йогата наистина е добър вариант и заместник на други видове спорт. Други неща, с които ще ви помогне са дисциплината (дъ-ъъ-ъъъ), намаляване нивата на стрес и като цяло напрежението в целия организъм, в следствие на което ще спите по-добре, няма да се схващате толкова често и като цяло ще сте по-щастливи.
Твърди се, че йогата помага да поддържате ума си млад, да се предпазите от състояния като диабет, сърдечни и автоимунни заболявания, но това вече е тема на по-задълбочени медицински проучвания. В крайна сметка частта с цялостното благополучие and happiness ми се струва достатъчна на този етап.
→ Честота:
Най-добрият вариант е да практикувате йога поне три пъти седмично, най-малкото за да усетите наистина всичките позитиви, които ви споделих. И тук отново идва това голямо „но“ – НО имайки предвид, че всички сме различни и разполагаме с различни количества свободно време, просто се съобразете със собствените си нужди и възможности. За начинаещите един или два пъти седмично може да е напълно достатъчно, докато за тези, които тренират усилено (поне 5 пъти в седмицата) – аз бих препоръчала съответно и поне 5 йога практики в седмицата, като финал на цялостната тренировка. Защото каквооо? Колкото повече време можете да посветите на дадена практика, толкова по-полезна и лесна ще бъде тя за вас (това сега си го представям прочетено по най-лигавия и дебилен начин, но изборът отново е единствено и само ваш).
И за да завършим по възможно най-дзен начина: йогата не е религия, но може да се възприеме като вид начин на живот. В случая нямам предвид да ядете само сурови храни, да си мажете косата с олио и тем подобни, а по-скоро от време на време да се обръщате към вътрешния си свят, да опознаете мислите и желанията си, да сте по-спокойни и смирени и да се грижите както за собственото си благополучие, така и за хората около вас.
![]() |
полезни дзен простотийки |
Ето и някои от любимите ми йога-канали:
1. Yoga With Adriene – трудно е да не я харесате, особено след като пробвате и различните й практики. На мен редовно ми помага както физически, така и емоционално (просто я послушайте какви ги дрънка, уникална е!);
2. Do Yoga With Me – клипчета и разнообразие да искаш, в този сайт можете да намерите абсолютно всичко за йогата;
3. Yoga Zone – тук вече е малко по-сложно с подаването на линк, понеже става дума за нещо като серийки, но съм сигурна, че с едно бързо търсене ще се справите и ще намерите каквото ви трябва.
![]() |
Namaste! |