20 април, 2018

Нов колега – ами сега?

През последните години компаниите масово търсят нови и нови попълнения за екипите си. Всяка има своите си изисквания и представи за работния процес, но много често в цялата тази вихрушка от кандидатури, документи, подготовка на новото работно място и какви ли не допълнителни съпътстващи процеси – забравяме за самия човек. Този човек, за когото до сега сме се борили и сме искали да привлечем във фирмата си, този, който за пръв път ще има досег до работния ни свят.

Затова днес ще ви споделя няколко простички неща, за които вероятно често се мислили, които биват коментирани, но може би понякога забравяме да въведем и в действителност. Нека ги обобщим в 5 стъпки за интегриране на новия колега:

1. Бъдете ясни в очакванията си

Да, голяма част от тези очаквания трябва да са били изяснени и по време на интервютата, но в самото начало все пак е добре още веднъж да наблегнете на и да изясните основните принципи от ежедневието в компанията. Може би очакванията на двете страни не се припокриват изцяло, наемате някого за конкретна работа, а той си мисли, че ще има повече свобода или повече правомощия? Сега е моментът да бъдат дообсъдени отново и всичко да бъде казано точно.


2. Запознайте го с останалата част от екипа


 
Тук не става дума за хората, с които ще се работи директно, а по-скоро за онези, които са над тях във фирмената йерархия и които също могат да служат като ментори за новодошлия. 


В края на краищата точно наставленията и дадените насоки са от решаващо значение за бързото и лесно адаптиране, а следователно и интегрирането на новия служител в компанията. Затова трябва да направите всичко възможно новите кадри да се „сблъскат“ с хората, от които биха могли да учат и на които могат да се доверят.


3. Подобаващо посрещане

Не забравяйте за новия колега веднага след като си подпише договора, накарайте го да се чувства ценен още от самото начало. А какъв по-добър начин да му го покажете, от това работното му място да е подредено, техниката да работи и всичко необходимо да е налично. 

Можете в началния му ден дори да украсите част от офиса, да подготвите картичка с вече вписани пожелания от останалите служители или дори да поднесете торта. Жестът със сигурност ще бъде оценен, а най-вероятно и върнат в работен аспект.


4. Прекарайте време заедно

Както вече беше споменато, не е необходимо да организирате нещо голямо и пищно за първия ден на новите си служители, но е хубаво събитието все пак да бъде отбелязано и да е в помощ. Можете да поканите целия екип на обяд или защо пък не на питие след работа, боулинг, escape room и т.н. и т.н. Без значение какво точно ще изберете – по-лежерната и забавна обстановка (извън работния хаос и поставените срокове) сплотяват хората и им помага да се опознаят и да научат по нещо ново за другия.




5. Задавайте въпроси и бъдете отворени към предложения

В началото новият служител се явява страничен наблюдател, който може да види нещата от друг ъгъл и да внесе доста свежи идеи в компанията. Питайте, но бъдете готови и наистина да чуете каквото ви споделят относно структурата, екипите, методите на работа, какво и как може да бъде подобрено. Като цяло – възползвайте се от новия човек, който все още не е влязъл в рутината и гледа на евентуалните проблеми по различен начин. Така ще можете хем да подобрите работната обстановка, хем да покажете на служителите си, че още от ден първи цените идеите и мнението им.

Успех!