15 април, 2019

Мелоофисно такова

От толкова години насам човечеството използва музиката, за да придаде цвят на ежедневието си, да провокира някакво настроение, да събуди емоции – you get the idea. Още с първите тонове, музиката кара всички мозъчни дялове буквално да светнат (ако ги наблюдаваме на правилната апаратура), което пък означава, че мозъкът ни не приема песните просто като някакъв фонов шум, а дори напротив, активират когнитивните ни функции и карат мозъка ни да работи по-усилено.

До тук добре, но дали това значи, че музиката ни прави по-продуктивни? Очаквано, не съм първият човек, който си задава този въпрос, затова мога изцяло наготово да цитирам и няколко изследвания по темата, като напр. това на Dr. Lesiuk, което показва, че хората, слушащи музика, успяват да приключат поставените задачи по-бързо и имат по-добри идеи от останалите си безмузикални другарчета. Ефект, който обаче се постига в конкретни ситуации и от конкретни типове музика.



И за да не задълбаваме толкова много в теорията, която си е важна, но няма какво да се лъжем – интересува ни крайният резултат – кои са основните фактори, с които е добре да съобразим офисните си компилации? Отново ще си пишем ужасно неочаквани неща, но here we go:

  • музикална структура - песните с по-сложна музикална структура обичайно са по-разсейващи от тези с проста такава („три акорда на китара, леко дрезгав глас“);
  •  текст - тук също по-простите неща биха били по-подходящи, защото не ни разсейват толкова много, не трябва да се съсредоточаваме върху посланието, което носят. Като това се отнася най-вече до моментите, в които трябва да разсъждаваме и да се фокусираме – дайте ми да местя кашони, да сглабям мебели или да готвя/рисувам/etc. и нещата се обръщат на 180. Както показват изследванията - креативните и повтарящи се дейности са от многото изключения на правилото;
  •  навици - ако сме свикнали да слушаме музика, докато работим, то логично песните ще носят повече ползи, вместо просто да ни разсейват and vice versa.



В обобщение можем да кажем, че изследванията определено са в полза на всички, плащащи за Spotify или YouTube акаунтите си. Умерените нива на звук (разбирайте музика) стимулират креативността, а ето и кои точно стилове са най-удачни:

  • Природа, поточета, птички and stuff за повишени когнитивни функции и концентрация;
  • Класическа музика, отново за концентрация;
  • Епични изпълнения за енергия и добро настроение;
  • Gaming music - има ли нужда да коментираме, имайки предвид, че целта тук е да се нарадвате на мах на играта и да минете нивото без да се напрягате излишно (просто си ги преведете в работен аспект);
  • Chill и Ambient неща за напрегнатите моменти.

Е, това са основите, пък какво ще направите с тях, вече си е изцяло ваша работа. За мене си съм пречупила и напаснала част от нещата (съзнателно или не обаче до някаква степен съм останала и в някои от очертанията). Крайният резултат в този случай са Helloween и подобни групи за добро настроение; TheFatRat / The Glitch Mob просто ей така, докато си чилвам; и съответно неща тип Biting Elbows или Slayer, ако имам много неща на главата :D


А кои са вашите любими playlist-и?
За един прЕател питам.

23 февруари, 2019

Така е с децата, Гошо


The man who raised two daughters on his own and after that helped to raise me and my cousin.
The man who always was around, thinking about others and trying to help them no matter how he felt or in how much pain he himself was.

I just wish we could have had a couple more years together and we could have made some more memories.


It could have been one more birthday today but life doesn't care about human plans...

I definitely didn't tell those 3 stupid words often enough and that's been the hardest during that past year.

But I will try to always carry his spirit and a piece of his kindness
with me.

I love him so-so much and I miss him even more!

Така е с децата, Гошо...